MOTOROVE KOLOBEZY CZECH REPIBLIC


18.3.2016

Zase já a novinky. Do sekce O KLUBU jsem přidal nový článek o klubových produktech, které si u nás členové klubu mohou koupit. Je to opět spíše zaměřeno na nově příchozí lidi, aby věděli, že necháváme vyrábět své vlastní trika a mikiny. Taktéž tam naleznou nějaké ty informace o tom, jak u nás vlastně probíhá takový prodej, že nejsme žádný e-shop, ale máme vlastní metodu prodeje. Rovněž jsem tam přidal i fotečky pro potěšení oka, a pro představu, jak produkty vypadají. Doplnil jsem i orientační ceny, aby všichni měli představu, kolik korunek si mají dát do prasátka.

Do budoucna bych chtěl určitě sepsat něco o klubovém emblému, a hlavně nějakou tu historii o tom našem klubu, poté by byla sekce O KLUBU relativně kompletní a mohl se tak posunout dál do sekce koloběžky, v níž bych chtěl o každé koloběžce něco málo napsat.Luboš Duda

KOMENTÁŘ

13.2.2016

Po delší odmlce jsem tu opět s novinkami o našem klubovém webu. Sám jsem neměl vůbec tušení, že to sepisování a upravování obrázků bude tak časově náročné. A co že je tedy nového?

Zatím to vše vezmu postupně, jak jdou odkazy na našem webu. Novinky jsou všem snad jasné. Do zajímavostí občas přidávám naše pěkné věci, které Vy sami sdílíte na zdi Facebooku, takže se tahle sekce tvoří jakž takž sama. Potom tu máme sekci o klubu, kterou pomaličku tvořím s Michalovou pomocí. Po rozkliknutí se bude dále větvit do sekcí, které budou asi zajímat hlavně nově příchozí členy, jako například historie klubu, o klubovém Facebooku, klubové hadříky a práva na klubový emblém.

První část, kterou jsem začal sepisovat a vytvářet, je podle mě nejdůležitější pro nově příchozí lidi, kteří právě objevili náš web a chtěli by se přidat do klubu. A jak jinak se můžou přidat, než přes náš klubový Facebook. Budoucí členové zde najdou nějakou tu historii o starém Facebooku a o Facebooku, na kterém jsme dnes. Také jsem vzal v potaz, že ještě existují lidé, kteří nemají profil na Facebooku, nebo vůbec o něm neví. Proto jsem sepsal a vytvořil pro tyto lidi jednoduchý foto návod, jak si založit Facebookový účet, a jak se dostat na naše stránky. Ano, je to v dnešní době komické dělat takovýto návod, ale aspoň nemůže mít nikdo výmluvy, že nevěděl, jak na to nebo nevěděl, jak nás najít na Facebooku.

S tím přichází i další novinka na webu, a tou je ikonka Facebooku v pravém sloupci, který uživatele dovede přímo na naše Facebookové stránky. Určitě jste si všimli ještě dvou novinek, které tu jsou už po delší dobu (pokud sem aspoň někdy zavítáte, aniž bych vás o tom informoval nějakou podobně psanou novinkou). Jednou z novinek je to, že jsem pro informaci vložil do pravého sloupce měřič návštěvnosti od www.toplist.cz, aby bylo vidět, kolik lidí sem chodí denně, týdně nebo celkově už web navštívilo. Druhá novinka je, že jsme se domluvili, že webové stránky vrátíme na starou doménu „www.motorovekolobezkyczechrepublic.cz“, kterou vlastní Milan Taich.Luboš Duda

KOMENTÁŘ

19.1.2016

Pomaličku a jistě se blížíme k dokončení finální verze webu. Pro dnešek jsem si připravil tu nejdůležitější část webu, a tou jsou odkazy, které uživatele nasměrují do různých sekcí, ve kterých už nalezne informace, které se pokoušel najít.

Tyto odkazy nalezne uživatel na levé straně stránek. Vznikalo mnoho variant, jak budou odkazy vypadat a fungovat, ve finále vyhrálo právě tohle, co nyní vidíte. Je to vyříznutý obdélník z klubového loga, do něhož je vložen název patřičného odkazu. K sobě jsou opět tematicky pospojovány řetízkem, který mimo jiné tvoří i rám hlavní tabule. Celý koncept odkazu je opět hozen do černobílé barvy, která se mění do původní barvy po přejetí myší (mobil myš nemá, tím pádem to pravděpodobně uvidíte pouze v černobílé verzi). Jelikož je tabulka odkazu originálně vytvořena jen z černého podkladu, bílého písma a šedého orámování, vypadá to po přejetí myši, že se odkaz jen červeně orámoval, což byl náš záměr.

Teď bych se vám pokusil malinko popsat, co v jaké sekci do budoucna můžete nalézt:

NOVINKY - zde naleznete všechny novinky, jako tomu bylo doteď. Vše, co je nového na webu, kam bylo co přidáno, aby byl každý informován.

ZAJÍMAVOSTI - jednou za čas do novinek přidám určitě již zmiňované příspěvky, které někdo poslal na náš klubový Facebook, a všechny tyto příspěvky naleznete zde.

O KLUBU - tohle bude informační sekce, která se v podstatě nebude zas tak měnit. Bude hlavně zaměřena pro nově příchozí lidi, kteří se zajímají o motorové koloběžky a o klub. Naleznou zde nějakou tu historii klubu, informace o klubovém Facebooku - jak se na něj má uživatel dostat, produkty jako například mikiny, trička a hrníčky, které necháváme jednou za čas vyrábět.

KOLOBĚŽKY - opět informační sekce pro lidi, která se nebude tolik měnit. Naleznou zde veškeré modely dostupných koloběžek, které se dají koupit, včetně jejich parametrů, výhod a nevýhod, názory členů

PROJEKTY - zde už bude sekce pro členy klubu, tedy pro Vás. Projekty nebo taky anglicky řečeno Builds, je sekce, ve které můžete vkládat a ukazovat své vlastní moto koloběžky. Ukázat všem, jak jste si svůj stroj vyladili, vytunili, poupravili, nabarvili, sepsat o tom pár stručných větiček, přidat pěkné obrázky a pravděpodobně zaslat na můj profil na Facebooku nebo možná do budoucna i na klubový email (zatím jsme se nedomluvili, jak tohle všechno bude fungovat).

BAZAR - tohle bude asi doména Františka Weinerta, který na Facebook přidává neustále zajímavosti, které našel po českých bazarech. Já se pokusím tyto bazarové příspěvky z různých bazarových serverů, které zanecháte na Facebooku, graficky upravit do obrázku, který už odkáže na daný bazar. Jednou za týden je promažu, a pokusím se přidat nové úlovky z bazaru. Bude to tedy přehled bazarových moto koloběžek a vše, co k nim patří.

DÍLNA - tohle bude technický koutek s operačním názvem „dílna“. Zde už budou zaškatulkované návody, recenze na komponenty, návody na opravy na koloběžkách, rady jak a kde sehnat různé komponenty,… Tyto návody nebudu psát pouze já, může se do nich pustit, kdokoli chce, přesně jak jsem výše psal o sekci projekty – sepíšete, přidáte k tomu pěkné fotky a zašlete na můj profil na Facebooku nebo na klubový email. Já už si to zpracuji a přidám na web v naší grafické formě.

SRAZY - zde se budou nacházet fotky ze všech srazů, které se už konaly a informace o srazech, jež se budou v daném roce konat.

Tak to by bylo k odkazům asi už vše, prozatím na nich nic nenajdete, ale na všem fakt usilovně pracujeme. Web už je pomaličku kompletní, už jen doladit maličkosti, a taky se chystá taková nečekaná změna, ale to si nechám až do další novinky.

Luboš Duda

KOMENTÁŘ

15.1.2016

Mohli bychom posunout web zase trochu dál. A co nám ještě chybí? Ano správně, jsou to obrázky.

V nedávné novince jsem už přibližně naznačil, jak budou na stránkách asi vypadat obrázky. Obrázky chceme, aby vypadaly jako takové retro fotky (černobílé poničené časem), např. hlavička webu. Ale aby to nebylo příliš pochmurné a zešedlé, tak když na obrázek najedete myší, vrátí se do své originální barvy.

Na prohlížení fotek a obrázků jsem našel nádherný a jednoduchý Java skript „lightbox“. Když fotku rozkliknete pro zvětšení do původní velikosti, můžete poté pomoci šipek na klávesnici nebo klikáním myši do stran této zvětšené fotky, se posouvat na předchozí nebo další fotku tak, jak znáte určitě i z jiných webových stránek.

Abyste měli lepší představu o tom, jak přesněji bude vypadat přidávání novinek od ostatních členů – já vkládám novinku, kterou člen klubu přidal na naše facebookové stránky, neboť se mi zdála zajímavá na to, aby se objevila i na webu pro ostatní lidi, co nenavštěvují Facebook. Ponese datum příspěvku, text, obrázky a podpis osoby, která příspěvek vloží. A také i komentář, jenž odkáže uživatele přímo na ten samý příspěvek, který je na Facebooku.

No už se nám ten web pomaličku rýsuje k dokonalosti a za chvíli to bude už i na vás, jestli budete chtít vytvářet zajímavé návody na úpravy na koloběžkách, sepisovat recenze, radit se, kde co koupit a vše mi zasílat, abych to zpracoval a přidal na web. Už se na to moc těším :-)

Luboš Duda

KOMENTÁŘ

12.1.2016

Tak nám už nastaly první problémy s webem, a to ohledně diakritického zobrazeni písma na mobilu a špatné rozloženi stránky. Vše by mělo už být v pořádku, ale pořád berte v úvahu, že web byl dělaný na prohlížení na počítači, ne v mobilu. V mobilu by se vám měly stránky zobrazovat stejně, jak na počítači, s tím rozdílem, že bude vše malinké dle displeje, a také se vám podle prohlížeče bude pravděpodobně zobrazovat jinak například tapetka a některé další funkce webu.

Dále tu byla malá připomínka na text, zdali nejde v tom šedém pozadí špatně vidět? Mě s Michalem se toto zdálo být v pořádku, ale abyste věděli, že nasloucháme a nekašleme na váš názor, který je naopak pro nás hodně důležitý, zkusíme písmo udělat trochu tučné a počkáme na vaši zpětnou vazbu, kterou nám můžete sdělit dole v komentářích.

No, a když jsem byl v tom upravování textu, pohrál jsem si trochu s barvou odkazu, kterou jsem nastavil na červenou, a po přejetí myši by se odkaz měl podtrhnout.

To by bylo pro dnešek vše, pro příště bych chtěl už na web nastavit zobrazování a prohlížení obrázků, abychom mohli přidávat novinky, co nám zanecháváte na Facebooku.

Luboš Duda

KOMENTÁŘ

10.1.2016

Konečně něco co upoutá váš zrak. Dodělal jsem grafiku, na které jsme s Michalem fakt dlouho pracovali a ladili ji k dokonalosti našich představ. Já byl spíše konstruktér, co se snažil udělat vše podle Michalových kritérií.

Grafika webu by měla být jednoduchá a hlavně s motokoloběžkovou tematikou. Na barevnou variaci jsem si vzal za příklad naše klubová trika s emblémem. Nejvíce tematickou věcí na webu je tapeta, která je vyrobena ze všech možných komponentů na koloběžku, kterou si Michal musel prostě vydupat a přes to prostě nejel vlak. Když jsem se pokoušel použít jako tapetu např. dřevěný plot nebo cihlovou zídku, byl jsem hned seřván, že nejsme žádní zahrádkáři, nýbrž tvrdí motokoloběžkáři.

Tapeta bude přidělaná napevno a nebude se při scrollování pohybovat. Hlavní tabulka má vzor šedivého zašlého papíru, jenž je orámován řetězem, pravděpodobně podle velikosti na gopeda. Nahoře si všimněte hlavičky, na které je naše společná fotografie ze srazu, upravená tak, aby se opět hodila ke grafice celého webu. Fotka je upravená tak, jak budou v budoucnu i ostatní fotky zde na webu - měla by to být rádoby stará černobílá fotka, co jí čas dal už zabrat.

Jednou za čas určitě tapetu nebo hlavičku obměníme za jinou, aby web nebyl tak stereotypní. Dokonce mě napadlo, až se fotek v budoucnu sejde povícero, šlo by udělat to, že se hlavička i tapeta náhodně změní při aktualizování stránky.

Je mi jasné, že se grafika webu nebude líbit všem, ale já s ní jsem spokojený a splňuje veškerá kritéria, která jsme si s Michalem dali. Web je jednoduchý, tematický, a díky temnějšímu vzhledu se k webu suprově hodí černobílé staré fotky.

Luboš Duda

KOMENTÁŘ

8.1.2016

Tak jsem se vrhl na úpravu textu, abyste se v tom konečně vyznali a nebyl v tom už takový chaos. Tohle, co právě vidíte, jsou tzv. novinky. Budou zde na webu a také budou překopírované na našich Facebook stránkách, abyste okamžitě viděli, co je nového na webu ale také to má ještě jedno využití, ale k tomu se dostanu níže. Nemusí to ale být ale novinka psaná mnou, ale pokud bude někdo na Facebook stránky sdílet něco zajímavého, např. že se chce pochlubit novou koloběžkou, jak ji má nádherně nalakovanou a upravenou po zimě, já překopíruji fotky a text, co k němu náleží a vložím ho na web do novinek a podepíši pod tím daného člena klubu

Opět popíšu strukturu a funkce těchto tzv. novinek. Nahoře vlevo naleznete datum, kdy byla jaká novinka vydaná, pod datem bude obsah novinky popř. obsah s obrázky a naspodu bude ta hlavní část kterou chci více rozvést, a tou je podpis toho, kdo novinku napsal, což bude interaktivní odkaz, který vás dovede na konkrétní facebookový profil dané osoby

Další interaktivní odkaz jsou Komentáře uprostřed . Komentáře budou fungovat tak, že uživatele dovede k nám na Facebook, kde už bude novinka vložená tak, jak ji teď vidíte na Facebooku . Nejen, že na Facebooku uvidí ostatní členové klubu, že se něco děje na webu, ale také se mohou dole už vytvářet komentáře. Proč ale dělat komentáře takto spojené s naším uzavřeným facebookem ? Odpověď je prostá - člověk, který hledá informace o koloběžkách, narazí na náš klubový web, kde si bude chtít pročíst komentáře k danému tématu, a tím se dostane na naše Facebook stránky, kam se bude muset přihlásit, aby viděl komentáře nebo si chtěl něco okomentovat. Doufám, že se touhle cestou bude zvyšovat populace členů v klubu, kteří se budou zapojovat do diskuzí, popřípadě dorazí i na nějaký ten sraz.

Luboš Duda

KOMENTÁŘ

8.1.2016

Dobrá, založení webu máme úspěšně za sebou. Teď vám trochu nastíním, jak bude vypadat struktura webu. Při studiu jazyka HTML a celkově webu jsem pochopil, že jsem ještě ze staré školy, neboť se dnes spíše používá jazyk CSS a PHP se stylem obtékání. Já umím pouze základy jazyka HTML ze základní školy, kde jsme se to museli učit v hodině informatiky a mě to okouzlilo natolik, že jsem se o to začal zajímat trochu víc a vytvořil jsem první stránky pro naši malou BMX crew partu.

Teď ale k jádru věci. Vytvořil jsem strukturu webu za pomoci tabulky, jenž se později nastaví tak, aby nebyla vůbec vidět. Jedná se o takové amatérské řešení, které se v dnešní době už nepoužívá, ale mně to stále vyhovuje. Rozložení stránky bude vypadat tak, jak vidíte v tabulce: nahoře bude tzv. hlavička a pod ní 3 sloupce. V levém sloupci budou odkazy našich stránek a v pravém sloupci zase ostatní odkazy, měřiče, ankety, bannery a informační věci. Uprostřed se ale už budou nacházet ty nejpodstatnější informace, jako jsou např. tyto novinky nebo fotky ze srazu, koloběžky, sepsané návody podle toho, v jaké sekci se uživatel bude nacházet. Ve spodní části webové stránky nalezne uživatel posuvník, který použije k tomu, aby se dostal na další stránku (pokud bude muset byt konkrétní stránka rozdělena kvůli své délce).

To je teď nejspíš vše k rozložení našich webových stránek. Už jen stačí vytvořit grafiku, na kterou se vrhnu hned, jak budu mít zase čas.

Luboš Duda

KOMENTÁŘ

7.1.2016

Jak jsem již sliboval, zmiňovaná novinka je tu a tou je náš nový klubový web, na který se dostanete tak, že do vašeho oblíbeného webového prohlížeče zadáte „www.klubmotorovekolobezky.cz“. Teď se asi naskýtá otázka, proč nový web? Jeden už přeci máme a tím je www.motorovekolobezkyczechrepublic.cz.

Důvod je zcela prostý, administrátor webu a jeden ze zakladatelů klubu Milan Taich za 4 roky neudělal s webem téměř nic, přitom web má pro vývoj klubu značný potenciál - zaškatulkovaní důležitých informací, nahraní fotek se srazu, vytváření návodů na různé úpravy pro ostatní, zviditelnění se na webu pro ostatní … No ale to by musel Milan předat web někomu, kdo umí pracovat s HTML nebo PHP jazyky, s java skripty, ale hlavně je ochotný tomu věnovat svůj vlastní čas. Bohužel Milan nikomu web nechce předat. Z těchto důvodů jsme se s Michalem Musilem (také jeden ze zakladatelů klubu) rozhodli, že uděláme náš vlastní web za pomoci mých základů v jazyce HTML, které jsem se naučil ještě na základní škole, kdy jsem se o to hodně zajímal. Sice se zdá, že Milanovi opět něco krademe, ale my se pouze snažíme, aby klub pořádně fungoval a rozvíjel se dál. A klub zcela jistě potřebuje už konečně pořádný web, který bude konečně fungovat, což Milan do teď bohužel nedokázal zařídit.

Teď k samotnému webu. Doposud zde nic nenajdete, máme pouze vytvořenou doménu a web hosting s neomezeným uložištěm na serveru www.savana.cz, což se mi zdálo jako nejlepší varianta hostingu pro náš web, poněvadž je poměrně laciný a podle recenzí a hodnocení je stabilní s podporou 24/7. Pokud vás zajímá i na kolik nás (když napíšu nás, myslím tím celý klub) vyšel tento hosting a doména, je to částka 512,- Kč/rok, což je podle mého názoru hodně pěkná cena za tuhle muziku. ;)

Napsal jsem zatím pouze základy, které jsou hotové, a postupem času dodělám design webu, na kterém jsme s Michalem hódně dlouho pracovali, než se nám povedl vytvořit nějaký kompromis. Nejsem žádný velký písař, a tak to zakončím pouze slovy - doufám, že se máte do budoucna na co těšit, a že konečně bude existovat fungující web.Luboš Duda

KOMENTÁŘ


1 2 3 4 5 6


TOPlist